Bituminės stogo dangos

Dėl paprasto montavimo ir priežiūros, ilgaamžiškumo bituminės dangos buvo ir šiandien yra geriausia hidroizoliacija plokštiesiems stogams.

Pirmą kartą stogo dangą XVII amžiuje panaudojo Švedijos vyriausybės patarėjas – Faxowi. Tai buvo popierius, kuris prikalus prie pakloto, buvo padengiamas hidroizoliaciniu produktu, gaunamu termiškai apdorojant medieną. Dėl mažo atsparumo atmosferinių veiksnių poveikiui, šio produkto buvo atsisakyta. XIX amžiaus 40 metais, karų nusiaubtoje Vokietijoje, pagamintos bituminės dangos, kurios paplito rinkoje. Naujos technologijos, atsiradusios statyboje, neaplenkė ir dangų gamintojų. Dangos tapo ilgaamžiškesnės, darbas lengvesnis ir greitesnis. 

2006 metais rugsėjo mėn. 1 d. Lietuvos standartas LST EN 13707 pakeitė iki tol Lietuvoje galiojusius standartus LST 1352, LST 1353, LST 1354 ir LST 1355, kuriuose buvo nurodyta pagrindines dangos sąvokas, žymėjumai, rodiklų minimalios vertės. Dangos pavadinime buvo nurodoma: bitumo rūšis, armuojantis sluoksnis (G200, PV200 ir kt.) tipas ir storis.  Standartas LST EN 13707 nustato lakštinų bituminių dangų, skirtų stogo dangai, apibrėžtis, charakteristikas. Šis standartas - liberalesnis, nebeliko techninių reikalavimų (rodiklių minimalių verčių). Bituminių lakštinių dangų gamintojas nustato tik ribines vertes. Dangų pavadinimai dažnai abstraktūs (pvz XX Quadro, XX Koral ir kt.).

Kiekvieno bituminių stogo dangų gamintojo asortimentą, sudaro keliolika ar keliasdešimt produktų su skirtingais rodikliais ir skirtingu įrengimo metodu. Esant didžiulei pasiūlai, problema tapo pasirinkti optimalų produktą. Net du komercinius pasiūlymus (dviejų skirtinų gamintojų) praktiškai neįmanoma palyginti (skiriasi armatūros svoris, dangos storis, pailgėjimas ir t.t.). 1 lentelėje pateikti, rinkoje esančių analogiškų (kaip teigia dangų pardavėjai), bituminių lakštinių dangų charakteristikų pavadinimai, rodikliai ir jų vertės (informacija, kuri viešai prieinama internete).

Plokščiojo stogo įrengimo kaštuose bituminė lakštinė danga sudaro tik mažą jų dalį. Įrengiant stogą, viena didžiausių klaidų - noras taupyti. Bituminės dangos  kriterijus -“mažiausia kaina“ yra klaidingas ir turėtų būti nenaudotinas.

Kokybiškas projektas – kokybiškos statybinės medžiagos – likvidi vertė.